V Olomouckém kraji dnes začalo očkování klientů a pracovníků domovů pro seniory. Jako první dostal vakcínu proti novému koronaviru ošetřující personál v sociálním zařízení v Tovačově na Přerovsku, odpoledne bude aplikována i seniorům. Do konce týdne mobilní očkovací tým Fakultní nemocnice Olomouc vyrazí do pěti domovů pro seniory, očkování bude pokračovat příští týden. Zatím bude očkována zhruba stovka seniorů denně. Dodávky vakcíny jsou ale tento týden nižší, než se plánovalo. Novinářům to dnes v Tovačově řekl hejtmanův náměstek Ivo Slavotínek (Spojenci-Koalice pro Olomoucký kraj).
"Začali jsme očkováním zaměstnanců, protože nám to přišlo logisticky nejjednodušší. Ti se samozřejmě těšili, někteří měli obavu. Všichni ale po očkování naznali, že to tedy nebolí. Klienti by měli přijít na řadu odpoledne," uvedla ředitelka domova pro seniory v Tovačově Lenka Olivová. V domově je nyní 140 seniorů, ze kterých projevilo zájem o očkování 113 klientů. Vakcínu nakonec dostane 80 seniorů, kteří nemají kontraindikace a s očkováním souhlasili.
Podle lékaře Ladislava Štěpánka z FN Olomouc, který personál a a klienty domova seniorů v Tovačově očkuje, je klíčové aplikovat vakcínu této nejohroženější skupině obyvatelstva. Nový koronavirus totiž pro seniory představuje vážnou hrozbu. "Jsem naprosto přesvědčený o tom, že zachráníme stovky životů," podotkl Slavotínek.
Tříčlenný mobilní očkovací tým FN Olomouc, který bude objíždět sociální zařízení, zahrnuje lékaře, zdravotní sestru a administrativního pracovníka. "Vakcinace je spojena s opravdu enormní mírou byrokracie a je nutné vyplňovat spoustu záležitostí a zadávat informace do nejrůznějších registrů," řekl Štěpánek.
Očkování seniorů se v kraji podle Slavotínka podařilo zahájit mnohem dříve, než se ještě na začátku tohoto týdne předpokládalo. Díky testování v prvních pěti domovech pro seniory se zjistí, za jak dlouho lze naočkovat určitý počet lidí a jaké provozní problémy mohou při této akci vzniknout. Hejtmanství poté případně upraví svůj projekt očkování v sociálních službách.
"V příštích čtyřech dnech aplikujeme v průměru 100 až 150 vakcín. Od příštího úterka bychom chtěli v sociálních službách pokračovat už s větším množstvím dávek a rozjet to rychleji," řekl Slavotínek.
Rychlost očkování seniorů ale bude podle Slavotínka záležet na dodávkách vakcíny. Podle předběžných informací by do Olomouckého kraje mělo v lednu dorazit zhruba 14.000 dávek vakcíny proti covidu-19. "Už bohužel tento týden došlo ke změnám harmonogramu. Původně mělo každý čtvrtek přijít 975 vakcín. Nakonec nepřišly ve čtvrtek, ale už v úterý. A přišlo jich jenom 600," upozornil Slavotínek. Podle něj lednové dodávky zřejmě budou nižší než původně odhadovaných 14.000 dávek.