V Olomouckém kraji zůstává síť odběrových míst na testování onemocnění covid-19, většinou ale upravila svůj provoz. Místa se také přesunula do areálů nemocnic, vzorky tak už zdravotníci neodebírají lidem na venkovních stanovištích. Hlavním místem je nadále Fakultní nemocnice Olomouc, která jako jediná nabízí také testování pro samoplátce, uvedl Olomoucký kraj. Podle hygieniků je počet míst dostatečný ve chvíli, kdy je situace klidná, v případě výskytu ohnisek je však podle nich potřeba pružně reagovat na poptávku.
Nejvíce pacientů vyšetřuje Fakultní nemocnice, která na konci května přestěhovala místo na odběr vzorků pro vyšetření covid-19 z parkoviště pod teoretickými ústavy lékařské fakulty do protější budovy F, v níž sídlí oddělení alergologie a klinické imunologie. Vyšetří zde pouze objednané přes webový formulář, pro samoplátce je vyhrazená provozní doba od 11:00 do 14:30. "Ve Fakultní nemocnici odběrové místo stále funguje, vyšetření je více než sto denně a ukončení provozu zatím neplánujeme," řekl ČTK mluvčí nemocnice Adam Fritscher.
Odběrové místo zůstává i v šumperské nemocnici. "Přesunuli jsme ho ovšem do nového pavilonu P namísto stanu, který se nacházel před areálem nemocnice. Vyšetření na covid-19 děláme nadále pouze pacientům, které doporučí k odběru praktický lékař nebo krajská hygienická stanice, samoplátce nevyšetřujeme. Týdně vyšetříme několik lidí," řekla ČTK mluvčí nemocnice Hana Hanke.
Stejně tak fungují podle mluvčí společnosti Agel Radky Miloševské i odběrová místa v nemocnicích Prostějov, Přerov, Šternberk a v Jesenické nemocnici. "Budou v provozu, dokud to bude z hlediska epidemiologické situace potřeba," uvedla mluvčí. I tam je však na vyšetření vyhrazená doba, lidé ji zjistí na stránkách www.krajpomaha.cz.
Naopak zrušena byla už na začátku května mobilní odběrová stanice, kterou v polovině března postavili vojenští policisté nedaleko Litovle na Olomoucku. Urychlit tehdy měla testování obyvatel z oblasti Litovle a Uničova, která byla dva týdny uzavřena kvůli šíření koronaviru. Ve stejné době zaniklo i odběrové místo u Vojenské nemocnice Olomouc, které bylo vybudováno 17. března.
Podle vedoucí protiepidemického oddělení olomoucké krajské hygienické stanice Barbory Hanákové využívají hygienici nejvíce odběrové místo ve Fakultní nemocnici, kde mají podle ní nejdelší pracovní dobu a jsou zde nejpružnější. Přesto podle ní počet odběrových míst dostatečný není, ukazuje se to při výskytu ohnisek, kdy je potřeba rychle otestovat více lidí. Kapacitu například řešili hygienici na Přerovsku, kde počet nakažených narostl. "Existoval zde funkční systém, který se postupně rušil s tím, jak se situace uklidňuje, a je velmi těžké to zavádět znovu," řekla ČTK epidemioložka. Podle ní je důležité, aby odběrová místa reagovala pružně na aktuální poptávku. "Je důležité, abychom to dokázali rychle aktivovat, když to budeme potřebovat," doplnila Hanáková.