Více než čtyři desítky respiračních polomasek RP95-3D s nejvyšším stupněm ochrany vyrábí denně na speciální 3D tiskárně továrna Siemens Elektromotory v Mohelnici na Šumpersku. Výrobu koordinuje a respirátory kompletuje společnost 3Dees Industries, filtry dodává Sigma Group Lutín. Všechny vyrobené polomasky ministerstvo zdravotnictví předává lékařům, sestrám a dalším zdravotníkům. ČTK to dnes sdělil Michal Průša, který 3D tisk v mohelnické továrně Siemens Elektromotory organizuje.
"S výrobou respirátoru podle návrhu ČVUT jsme začali jako jedni z prvních," uvedl Průša. Mohelnická továrna má jednu ze sedmi v tuzemsku instalovaných tiskáren pracujících s technologií Multi Jet Fusion, které dohromady mohou vytisknout až 550 respirátorů denně.
V tiskárně Multi Jet Fusion se spojuje plastový prášek se speciálními pojivy, výsledný produkt je následně vytvrzen vysokoenergetickým infračerveným zářením. V běžném provozu tato technologická novinka nachází své uplatnění zejména v nástrojárně.
V následujících týdnech ale 3D tiskárna v mohelnické továrně vytiskne denně až 42 respirátorů nebo několik stovek drobných dílů do respiračních polomasek. Polomasky lze podle Průši používat neomezeně, filtry od Sigmy Group vydrží v závislosti na okolním prostředí a individuální zátěži až několik dní.
Výrobu, kompletaci a distribuci respirátorů kontroluje ministerstvo zdravotnictví. "K respirátorům, které vytiskneme v našem závodě, je potřeba doplnit další komponenty jako silikonové těsnění, upevnění přes hlavu, silikonovou membránu, kterou dodává dle vzoru ČVUT firma 3D tech a hlavní filtr dodávaný Sigmou Lutín," dodal Průša.
Odborníci z ČVUT, kteří respirátor RP95 -3D vyvinuli, jej ve formě volné licence poskytli k celosvětovému využití. Společnost Siemens ČR tisková data nabídla všem svým organizacím na světě. "Hned po předání informace zájem o 3D respirační polomasku vyjádřili kolegové z Chile a Kolumbie. Věřím, že český model respirátoru pomůže v boji s pandemií i v těchto zemích," podotkl generální ředitel Siemens ČR Eduard Palíšek.