Září přináší kromě návratu dětí do škol také nová proticovidová pravidla. Začalo platit mimořádné opatření, které vláda schválila před dvěma týdny. Součástí je i úprava platnosti antigenních testů.
Až od 1. září je v pořádku sedět u jednoho stolu v restauraci s dalšími čtyřmi nebo i pěti lidmi, což možná mnoho lidí ani nevědělo. Stejně tak už se někteří ztrácejí v tom, kdy je možné použít samotest na covid-19 a kdy má antigenní test platnost standardní tři dny a kdy až týden. Jak to tedy je?
Zůstává při starém, že PCR testem může každý prokázat bezinfekčnost po dobu 7 dnů. V případě antigenního testu jsou to 3 dny. Ale pozor. Pokud se potkávají stejné skupinky lidí pravidelně, například děti na zájmovém kroužku nebo amatérští sportovci při tréninku, stačí k tomu jeden antigenní test na 7 dní místo standardních 3. Po sedmi dnech se také musí znovu prokazovat děti i dospělí na vícedenních společných pobytech.
Pak jsou tu ale ještě takzvané on-line antigenní testy. Jedná se o testy, kdy se člověk pomocí videohovoru spojí se zdravotníkem a test provede za jeho dohledu. V takovém případě platí negativní výsledek po dobu 24 hodin.
Stát nezanevřel ani na kategorii samotestů. Podle pravidel si ho ale dotyčný musí udělat až na místě – například před vstupem do restaurace, na koncert nebo ke kadeřníkovi. A platí tedy jen na danou akci.
Jak dlouho platí testy:
PCR test od zdravotníka – 7 dní
antigenní test od zdravotníka – 72 hodin
antigenní test za dozoru zdravotníka on-line – 24 hodin
antigenní samotest – bezprostředně před vstupem
očkování – platí až 14 dní po druhé dávce
pozitivní test na covid – až po skončení izolace ale méně než 180 dní
Prokazování se testem se vyhnou pouze děti do šesti let. Většina provozovatelů služeb a organizátorů nejrůznějších společenských událostí má ze zákona povinnost potvrzení kontrolovat.
To je třeba případ holičství, kadeřnictví, pedikúry, manikúry, solárií, kosmetických, masérských a dalších podobných služeb. Potvrzením je teoreticky nutné se prokázat i při návštěvě všech vnitřních sportovišť včetně posiloven nebo na koupališti, v bazénu a sauně.
V lázních a rehabilitačních zařízeních je navíc nutné se prokazovat každých sedm dní, stejně jako v hotelu a ubytovně. Ubytování bez testu mohou dostat pouze lidé v bytové nouzi. A stranou od ostatních se zase smějí ubytovat lidé, které pozitivní test poslal do karantény nebo izolace.
Další pravidla se odvíjejí od počtu lidí. Do zoo, galerie, muzea, hradu nebo zámku, na veletrh nebo výstavu je možné jít i bez potvrzení. Ale jen pokud lidé nevytvoří skupiny po dvaceti nebo více kusech. Číslovka 20 je klíčová i pro všechny ostatní veřejné a soukromé akce. Pouze na svatbách a pohřbech platí, že potvrzení je nutné kontrolovat až při účasti 30 lidí.
Další omezení se týká hromadných akcí. Do 3000 lidí je možné vpouštět diváky podle standardních pravidel. Po 3001. návštěvníkovi a pak už po každém dalším musí pořadatel požadovat potvrzení o očkování nebo prodělaném covidu. S negativním testem už si tito nadpočetní lidé nevystačí.
Samostatnou kategorii tvoří hospody, restaurace, bary, kluby, herny, casina a další podniky nazývané ‚zařízení stravovacích služeb.‘ Jejich služby sice smějí využívat jen lidé vybavení patřičným potvrzením, na rozdíl od ostatních atrakcí ale provozovatel nemá povinnost zákazníky kontrolovat.
Tanec jen s aktuálním testem
Navíc platí ještě jedno záludné pravidlo. Váže se zejména k tanečním klubům, ale za jistých podmínek i k ostatním podnikům stravovacích služeb: tancovat je možné pouze s testem mladším 24 hodin. Lhostejno, zda je to test antigenní nebo PCR. Kromě toho se smí tancovat i s potvrzením o očkování nebo prodělání covidu. A aby to nebylo jednoduché, platí ještě jedna výjimka z této výjimky. Na svatbě a na pohřební hostině se smí tancovat i bez potvrzení.