Chtěli byste si dojít na očkování posilující dávkou vakcíny proti covidu-19, ale nejste si jisti, jestli už máte nárok? Novinky připravily přehledné shrnutí.
Kdy si mohu nechat očkovat posilující dávku?
Od září, kdy se v Česku začalo přeočkovávat, si pro třetí dávku mohou lidé přijít půl roku po dokončení vakcinace dvěma dávkami. S postupem času - kvůli poznatkům o vyprchávání ochrany i kvůli větší dostupnosti vakcín - se tato lhůta začala měnit, ne však pro všechny. Nyní záleží hlavně na věku.
Trochu jiná pravidla se vztahují na lidi očkované jednodávkovou vakcínou Janssen od firmy Johnson & Johnson, jejíž ochrana vyprchává dříve. Ti mohou přijít na posilující dávku po dvou měsících od prvního očkování.
Další změny v lednu
V současnosti má v Česku dokončené očkování zhruba 6,6 milionu lidí. Pět měsíců po očkování jsou v současné době přes čtyři miliony lidí, posilující dávku dostala zhruba polovina z nich. Termíny pro přeočkování pro další kategorie (jde celkem o asi 570 tisíc lidí) se kvůli obavám, aby nedošlo k náporu na očkovací místa, budou otevírat postupně.
Čím se přeočkovává?
V Česku se přeočkovává mRNA vakcínami od firem Pfizer/BioNTech a Moderna, a to bez ohledu na to, zda byl daný člověk nejprve očkován jednou ze zmíněných vakcín nebo AstraZenecou či jednodávkovým Janssenem.
Lidé mají možnost nechat si aplikovat i jinou mRNA vakcínu, než dostali původně. Odborníci diskutovali o tom, že by to mohlo být dokonce výhodnější, k jednoznačné shodě však nedospěli. Například podle nedávného vyjádření šéfa České vakcinologické společnosti Romana Chlíbka pro Novinky je přínos mixování vakcín bezvýznamný.
Co když jsem se mezitím nakazil/nakazila?
S termínem nároku na třetí dávku může zahýbat případná nákaza covidem-19. Pokud měl člověku vzniknout nárok například v lednu, ale v prosinci se nakazil covidem, vše se odkládá. Nárok mu vznikne opět až po uplynutí šestiměsíční lhůty, která se počítá od prodělání onemocnění.
Bez třetí dávky brzy jako neočkovaný
Bez přeočkování třetí dávkou po čase přestane očkovanému platit certifikát, jímž prokazuje svou bezinfekčnost, jež je nyní vyžadována například při vstupu do restaurace. V současnosti není platnost certifikátu konkrétně omezena, od 1. ledna 2022 ale bude platnost zkrácena certifikátů na devět měsíců.
Kde se registrovat?
Registrovat se k očkování je možné přes Centrální rezervační systém. Lidé, kteří se nechtějí registrovat a čekat na přidělení termínu, mohou přijít do některého z očkovacích míst bez registrace. Mezi ně patří například centra v obchodních domech či na nádražích. Další možností je očkování u praktického lékaře, s nímž si zájemce vakcinaci dohodne napřímo.