Dnes, v pátek 24. února, je to přesně rok, co se k lidem po celém světě dostala z ranních zpráv informace o tom, že Rusko napadlo Ukrajinu. Olomoucký kraj na situaci zareagoval velmi rychle. Jako jeden z prvních regionů v Česku zřídil Krajské asistenční centrum. Uprchlíkům, nejen v něm, pomáhá dodnes.
V prvních dnech po ruské invazi na Ukrajinu se poprvé sešel Krizový štáb Olomouckého kraje a o pár dní později, v úterý 1. března, zřídilo hejtmanství v budově sídla kraje Krajské asistenční centrum (KACPU), a to ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Olomouckého kraje, policisty, záchranáři, zdravotníky, pracovníky Ministerstva vnitra České republiky a Univerzitou Palackého.
„Krajská budova se doslova stala azylem pro ukrajinské uprchlíky. Naše prostory ale po chvíli přestaly kapacitně stačit, po pár dnech jsme tedy nechali ve spolupráci s hasiči před budovou přistavět nafukovací stany, kde jsme přijímali první příchozí,“ popsal situaci hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek.
KACPU jelo na plné obrátky. Jen za první čtyři dny centrum poskytlo pomoc stovkám lidí, kteří prchali před válkou – zejména ženám a dětem. Hlavní vlna ukrajinských uprchlíků přicházela na jaře a počet těch, kteří potřebovali pomoc, neustále narůstal. Olomoucký kraj tedy 7. března přesunul asistenční centrum do budovy bývalých Hanáckých kasáren a následně zřídil podobné středisko také v Šumperku.
„Jen za první měsíc jsme přijali sedm tisíc běženců. Aktuálně jich v kraji máme registrovaných přes patnáct tisíc. A pomáháme dodnes. Oddělení integrace uprchlíků stále funguje, komunikuje zejména s místními neziskovými organizacemi,“ dodal hejtman Suchánek.
V běhu není pouze KACPU, do pomoci se v rámci krajských dobročinných aktivit zapojují i zaměstnanci Krajského úřadu a široká veřejnost. V tomto týdnu mohli dárci nosit nevyužité svíčky do budovy sídla hejtmanství. Sesbíraný materiál poslouží dobrovolníkům na výrobu takzvaných zákopových svíček, které pošlou lidem ve válkou zkoušené zemi. Na Ukrajině totiž panuje mráz a mnoho oblastí je bez proudu nebo zažívá výrazné výpadky elektřiny i teplé vody.
„Lidská solidarita nezná hranic. Jsem rád, že se naše hejtmanství na sbírce podílí a že nám ani teď není situace na Ukrajině lhostejná,“ dodal hejtman Suchánek.