Vláda chce od listopadu zvýšit ubytovací příspěvek, který stát platí ubytovnám a penzionům za uprchlíka za noc. Ze stávajících dvou set korun na tři sta při ubytování v objektech, které pro ně poskytl stát nebo obce. V případě ubytování v hotelech či penzionech se příspěvek zvýší z nynějších 250 na 350 korun. Kabinet tak reaguje na rostoucí ceny energií.
„Pokud by vláda ČR k tomuto kroku nepřistoupila, hrozilo by hromadné ukončování ubytování ze strany provozovatelů ubytovacích zařízení a nutnost hledat nové ubytovací kapacity, kterých je ovšem již nyní nedostatek,“ stojí v důvodové zprávě nové vyhlášky.
Při současných vysokých cenách energií by se totiž pro ubytovny poskytnutí azylu uprchlíkům mohlo stát neudržitelným. Vyhlášku přichystalo ministerstvo vnitra, po připomínkovém řízení ji projedná vláda. „Materiál jsme připravili na základě rozhodnutí strategické skupiny, která toto navýšení projednala minulý týden se zástupci krajů,“ uvedl pro server Lidovky.cz ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
V červenci dal stát na tyto příspěvky 411 458 214 korun, uvádí důvodová zpráva. Nyní se mají zvýšit o sto korun na uprchlíka za noc. Od září se k úterku prostřednictvím Krajských asistenčních center pomoci Ukrajině (KACPU) ubytovalo 8273 osob. To jsou lidé, kteří bydlí v objektech vlastněných státem nebo obcemi. Těm má od listopadu stát přispívat 300 korun za jednoho uprchlíka.
Počet těch, kteří využívají hotely nebo penziony a na které se bude vztahovat příspěvek 350 korun, ministerstvo vnitra na dotaz serveru Lidovky.cz neposkytlo.
Příspěvek rodinám, které u sebe doma ubytovaly běžence, se prozatím nemění. Zůstává v rozmezí pěti až 15 tisíc měsíčně, závisí na počtu ubytovaných osob. Podmínkou je poskytnout azyl minimálně na 16 dní v měsíci. V září dostalo tento příspěvek 21 138 rodin, ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) to vyšlo na 194 milionů korun. Pro srovnání – v srpnu to bylo 22 528 příspěvků za zhruba 202 milionů korun.
„Zaznamenáváme mírný sestup, který je způsoben tím, že někteří odešli zpátky na Ukrajinu a někteří si našli práci a vlastní podnájem,“ sdělil pro Lidovky.cz Jakub Augusta z tiskového oddělení MPSV.
Mnozí uprchlíci si přitom našli bydlení sami, přes známé či přes inzeráty. Podle dat mobilních operátorů se k pondělku na území Česka nacházelo 243 467 ukrajinských SIM karet. Ke stejnému dni evidovalo ministerstvo vnitra celkem 444 533 ukrajinských uprchlíků s dočasnou ochranou.
Současná úprava neumožňuje provozovatelům ubytování, aby část nákladů přenesli na uprchlíky. Za jejich nocleh dostávají jen paušální příspěvek od státu. Jeho nynější výše už ale provozovatelům, kteří musí čelit závratným účtům za energie, přestává pokrývat náklady.
Pět minut po dvanácté
Podle Františka Lukla, předsedy Svazu měst a obcí, přichází pomoc pozdě. „Je dobře, že vláda reaguje na enormní nárůst nákladů, které mají samosprávy v souvislosti s válkou na Ukrajině a s pomocí ukrajinským uprchlíkům. Bohužel jde o opatření, které nepřichází včas,“ sdělil serveru Lidovky.cz Lukl. A zároveň zdůraznil, že ve velkých městech výše příspěvku vůbec nepokrývá obvyklé náklady a ceny ubytování.
Už na jaře, kdy stát začal ubytovnám a penzionům vyplácet příspěvek za uprchlíka na noc jako určitou kompenzaci za ušlý zisk, provozovatelé upozorňovali na to, že částka zdaleka nestačí.
Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací, už v březnu odmítl, že by na situaci chtěli hoteliéři vydělávat. Podle něj ale výše příspěvku, tedy 250 korun, nestačila na pokrytí nákladů ani v době, kdy ceny energií tak závratně nerostly.
„Hotelnictví už nemůže absorbovat další ztráty po dvou letech pandemie. A tudíž pokud budeme chtít pomoci, musíme pokrýt aspoň náklady. A ty jsou zhruba 500 korun na lůžko,“ vysvětlil Stárek v březnu.
Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) budou celkové výdaje na ukrajinské uprchlíky výrazně nižší, než se předpokládalo. A to až dvojnásobně. Náklady podle něj pravděpodobně nepřesáhnou zhruba 25 miliard korun, řekl Hospodářským novinám. Důvodem je podle něj to, že se běženci rychle zapojili do práce a našli si vlastní ubytování. Část z nich přitom české rodiny ubytovávají zdarma.