S rostoucím počtem hospitalizovaných pacientů nakažených koronavirem i vyšší nemocností zdravotnického personálu se opět potýkají nemocnice v Olomouckém kraji. Postupně rozšiřují lůžkové kapacity určené pro nemocné s covidem-19. Komplikovaná situace je například v Nemocnici Šumperk, která už požádala o pomoc dobrovolníky. S testováním na covid-19 v Šumperku pomůže armáda, jejíž příslušníci už pomáhají i v Nemocnici Agel Prostějov, vyplývá z ankety ČTK.
"Situace v šumperské nemocnici je vážná. Nejenže roste počet hospitalizovaných pacientů s covidem-19, ale zvyšuje se také nemocnost personálu. Aktuálně nám chybí v provozu zhruba 150 lidí, což je číslo srovnatelné s podzimní vlnou," řekla dnes ČTK mluvčí Nemocnice Šumperk Hana Hanke.
Nyní se personál Nemocnice Šumperk stará o 68 pacientů s koronavirem. "U dalších čekáme na výsledky testů. Lůžkovou kapacitu oddělení ARIP (Oddělení anestezie, resuscitace a intenzivní péče) máme téměř zaplněnou. Infekční oddělení máme zaplněno z 85 procent, a to i přesto, že jsme tento týden jeho lůžkový fond navyšovali o dalších 20 lůžek," řekla Hanke.
Šumperská nemocnice už kontaktovala lékaře, sestry i studenty, kteří jí pomáhali na podzim. "Vzhledem k tomu, že situace začíná být velmi vážná, chtěli bychom i touto cestou znovu oslovit všechny dobrovolníky, kteří nám pomáhali během podzimní vlny s opětovnou prosbou o pomoc," řekla Hanke.
Fakultní nemocnice Olomouc má pro koronavirem nakažené pacienty vyčleněno devět oddělení se 155 lůžky. V nemocnici teď leží s koronavirem 136 pacientů, 46 z nich je na jednotkách intenzivní péče. Nakažených je koronavirem nyní 102 zdravotníků, z toho 21 lékařů. Je to asi 2,5 procenta zdravotnického personálu FN Olomouc. FN Olomouc po celou dobu epidemie pomáhají především studenti zdravotnických oborů z Olomouce a okolí.
V nemocnicích v Prostějově, Přerově a Šternberku, které provozuje společnost AGEL Středomoravská nemocniční, se onemocnění covid-19 aktuálně týká pěti procent zaměstnanců napříč profesemi. "Pracovní neschopnosti samozřejmě komplikují provoz, ale nemocnice si dokáží navzájem pomoci," řekla dnes ČTK mluvčí nemocnic Radka Miloševská.
Tyto tři nemocnice se nyní starají o 181 pacientů s covid-19. "Krizový štáb Olomouckého kraje jsme požádali o přidělení vojáků, kteří budou zdravotníkům v nemocnicích pomáhat. První nastoupili do prostějovské nemocnice již v prosinci. V pátek zde přijde nová skupina sedmi vojáků. V nemocnici například pomáhají polohovat pacienty, zajišťují jejich převoz na vyšetření, pomáhají jim se stravou či obsluhou," uvedla Miloševská.
Po ukončení pracovní povinnosti studentů zůstal v těchto třech nemocnicích jen zlomek z původního počtu pomocníků. "Studenty zdravotnických oborů bychom na výpomoc jednoznačně uvítali," podotkla Miloševská.