Zatím pouze na bázi dobrovolnosti vypomáhají medici ve zdravotnických zařízeních v Olomouckém kraji. Hejtmanství je zatím do nemocnic nepovolalo, fakulty však daly k dispozici seznam studentů, kterých by se pracovní povinnost týkala. Studenti olomoucké lékařské fakulty i fakulty zdravotnických věd se do pomoci zdravotníkům zapojili již loni na jaře a také na podzim, nahrazovali tehdy především nedostatek zdravotnického personálu. Jejich fakulty se nyní snaží především udržet výuku, zjistila ČTK.
"Snažíme se zatím držet modelu, který byl loni na jaře, což znamená dobrovolné pomoci studentů zdravotnickým zařízením. Aktuálně s nimi spolupracuje více než čtyři desítky našich studentů z ročníků, které by mohly být teoreticky povolány. Snažíme se z pozice lékařské fakulty především udržet prezenční výuku v klinických oborech," řekla dnes ČTK proděkanka olomoucké lékařské fakulty Eva Klásková. Klinická výuka zahrnuje podle ní šest semestrů ve 4. až 6. ročníku. "Pokud bychom přišli o třetí semestr, dramaticky by nám to zkomplikovalo možnost studenty připravit na to, aby absolvovali medicínu, a dali jsme zdravotnictví k dispozici mladé lékaře," doplnila proděkanka.
Studenti lékařské fakulty, kteří ve zdravotnictví nyní pracují, navázali podle proděkanky většinou na své předchozí pracovní kontakty po zrušení pracovní povinnosti. Pomáhají například ve Fakultní nemocnici Olomouc, ale i v řadě nemocnic poblíž jejich bydliště, snaží se přitom práci skloubit s výukou. "Toto je cesta, kterou bychom chtěli jít, pokud to epidemiologická situace alespoň trochu dovolí. Situaci ve zdravotnických zařízení poměrně dramaticky pomohlo očkování personálu. Zatímco na podzim jsme nahrazovali obrovské množství nemocných zdravotníků, nyní je ta nemocnost o něco lepší. Pevně doufáme, že se nám podaří hlavně udržet výuku," řekla Klásková.
Podobná situace je i na fakultě zdravotnických věd, která má nastavený systém spolupráce s lékařskou fakultou a fakultní nemocnicí. "Fakultní nemocnice má zálohu zhruba 90 dohod o pracovní činnosti se studenty, ne všichni jsou v pracovním nasazení. Podle posledních zpráv to dělá kolem 35 studentů, kteří stále pracují na covidových odděleních nebo jednotkách, kde je potřeba. Prvně by tak byli povolání studenti, kteří mají dohodu už na rok a jsou ochotni hned nastoupit," řekla ČTK proděkanka Zdeňka Mikšová.
I fakulta zdravotnických věd cílí hlavně na to, aby studenti studovali a případnou práci ve zdravotnictví skloubili s výukou. I proto podle proděkanky panuje dohoda, že u studentů vyšších ročníků je to na jejich dobrovolnosti, studenti nebudou přetěžováni a odpracují pět směn do měsíce, což dokážou skloubit se studiem, které je pro fakultu prioritou. "Nechceme měnit harmonogram akademického roku," dodala proděkanka.