Přestože vláda vydala přísná nařízení ve věci shromažďování lidí a povinnosti nosit zakrytý obličej na veřejnosti, potýkáme se s extrémně nakažlivou verzí koronaviru, který si hledá dosud netušené cestičky ke svým hostitelům.
Složitý příchod domů
Podle epidemiologa a šéfa Ústředního krizového štábu Romana Prymuly je rizikové každé opuštění vlastního obydlí. “Koronavirus si můžete přinést domů na oblečení nebo obuvi. Ulpívá totiž na veškerých površích, a to poměrně intenzivně,” uvedl Prymula v pořadu Partie na TV Prima.
“Na té obuvi je to ještě nebezpečnější než na textilu. Na obuvi se může přenášet až 48 hodin, na oblečení asi 24 hodin,” dodal Prymula. “Záleží ale, co se tam dostane. Pokud zde ulpí kapénka nějakého hlenu, může to být delší. Pokud jenom kapénka, která vyschne, pak je to kratší.”
Roman Prymula připustil, že může být poměrně obtížné provést po příchodu zvenku dekontaminaci. Doporučoval by si v bytě vytvořit potenciálně infekčních místo, kam by po příchodu všechny věci složil a nenosil je dále po bytě. Bezprostředně poté byste si měli omýt ruce. V praktickém životě jde samozřejmě o poměrně složitě dodržovatelné opatření. Ale pokud chcete být před koronavirem v maximálním bezpečí, pravděpodobně se bez něj neobejdete.
Na nákupy jen v rukavicích
Jako poměrně velký problém vidí hlavní epidemiolog v nakupování. Sám si prý udělal takový experiment, kdy se při svém nákupu soustředil na to, na kolik věcí sáhne a případně je zase vrátí zpět. Řešením jsou podle něj rukavice, což se v supermarketech přímo nabízí, protože jsou tu běžně dostupné pro vybírání pečiva. Podle Prymuly by měl být stojan s igelitovými rukavicemi umístěn u vchodu, kde by si je každý zákazník vzal. Po odchodu by je pak hned vyhodil. Řešil by se tím jak přenos z madel nákupních košíků, tak osahávání zboží. Podobně jako v případě roušek by platilo, že svými rukavicemi chráníte jiné a naopak.
Přestože se hojně objevují názory, že koronavirové infekci předejdeme nošením vlastních, nikoliv jednorázových, rukavic, jde podle Prymuly především o pocit falešného bezpečí, který může být naopak ve výsledku nebezpečný.
Vlastní rukavice mohou být problém
“K těm rukavicím bych byl obezřetný. Když se podíváte, jak si lidé ty rukavice sundavají – zajedou dvěma prsty v rukavici do rukavice a stáhnou ji. Tím se kontaminují a pak už tu druhou rukavici stáhnou dobře. Ale tou první riskujete kontaminaci, tzn. musíte se potom velmi důkladně omýt, abych se takto nenakazil,” vysvětlil epidemiolog.
Ostatně, se svlékáním ochranných obleků mají problémy i vyškolení zdravotníci. Už jsou evidovány případy několika z nich, kteří se pravděpodobně nakazili právě tímto způsobem, například v pražské Thomayerově nemocnici.